Pielęgnacja, Szczęście, Uncategorized, Zdrowie

Jak wykonywać szczotkowanie ciała na sucho

Hej:)

 

Szczotkowanie na sucho nie tylko jest ważne dla wyglądu naszej skóry, ale też dla naszego zdrowia. Dlaczego warto wprowadzić do naszej pielęgnacji ciała ten rytuał oraz jak prawidłowo wykonywać szczotkowanie ciała na sucho? Jak wpływa na stan skóry i układ limfatyczny? Odpowiedzi na te pytania przedstawię w dalszej części wpisu.

 

Szczotkowanie jest naprawdę proste, nie zajmuje dużo czasu, a jego wpływ na nasze samopoczucie i wygląd może być imponujący. Regularne szczotkowanie na sucho pomaga pozbywać się martwych komórek i z powodzeniem może zastąpić peeling. Kiedy udaje mi się szczotkować ciało często, to zazwyczaj nie odczuwam w ogóle potrzeby robienia peelingu (wtedy wykonuję peelingi jedynie dla przyjemności). Szczotkowanie wspomaga krążenie krwi oraz przepływ limfy, co wspomaga układ odpornościowy, a także usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Powoduje to redukcję cellulitu (wspomaga też działanie nakładanych na skórę środków mających walczyć z cellulitem, dlatego wszelkie olejki warto stosować na wyszczotkowane dokładnie ciało) oraz pomaga usuwać obrzęki. I ostatnia sprawa, choć nie wiem czy nie najważniejsza – szczotkowanie stanowi bardzo prosty masaż naszego ciała, który poprawia samopoczucie, bo przede wszystkim jest niezwykle przyjemny.

 

Jak wykonywać szczotkowanie ciała na sucho?

Nie używamy do niego żadnych olejków, balsamów ani nawet wody. Masujemy skórę podłużnymi, posuwistymi ruchami w kierunku serca. Zaczynamy od dołu czyli od nóg – wykonujemy kilka podłużnych ruchów w górę, koncentrując się zwłaszcza na tylnej części nóg. Masujemy ręce od dłoni w górę (także od spodu w kierunku węzłów chłonnych), pośladki, plecy i brzuch w kierunku serca. Ja nie masuję jedynie piersi i delikatnej skóry dekoltu. Masaż ma być delikatny, przyjemny. Ma to być bardziej głaskanie niż bardzo mocne szorowanie. Masaż powinien zająć około kilku minut, w porywach do kilkunastu. Pięć minut jednak w zupełności wystarczy. Po masażu bierzemy prysznic, a następnie możemy posmarować skórę balsamem lub olejkiem.

Jaką szczotkę wybrać? Przede wszystkim powinna to być szczotka z naturalnego włosia. Może mieć drewnianą rączkę lub nie. Z mojego doświadczenia wynika, że szczotka bez rączki jest wygodniejsza. Powinna swobodnie leżeć w dłoni. Szczerze przyznam, że nie pamiętam, z czego dokładnie składa się moja szczotka (kupiłam ją w Rossmannie, już dość dawno, ale przez jakiś czas jej nie używałam). Teraz zamierzam ją zużyć do końca i wymienić na bardziej owalną, bo wydaje mi się, że będzie lepiej leżała w dłoni.

 

 

Jakie efekty zauważyłam?

Pierwsze co odczuwam, nawet jeszcze w trakcie szczotkowania, to dopływ energii (prawdopodobnie spowodowany pobudzeniem krążenia). Już po kilkukrotnym szczotkowaniu, skóra jest dużo gładsza, bardziej jędrna. W moim przypadku szczotkowanie bardzo dobrze wpływa na skórę na brzuchu. Po dwóch ciążach nadal nie wygląda ona najlepiej, ale po regularnym szczotkowaniu poprawa jest widoczna. Skóra jakby szybciej się regeneruje i powoli wraca do swojej poprzedniej formy.

Ale to, co chyba jest dla mnie najważniejsze, to zwykła przyjemność jaką niesie ze sobą szczotkowanie. Polecam wypróbować chociażby z tego powodu. Nie wyobrażałam sobie, jak miłe to jest uczucie. I zaskakuje mnie to za każdym razem po dłuższej przerwie od szczotki.