Naturalne kosmetyki, Pielęgnacja, Pielęgnacja włosów, Uncategorized, Zdrowie

Wypadanie włosów po ciąży – jak przyspieszyć wzrost nowych włosów

Hej:)

 

Podobno pociążowe wypadanie włosów dotyka bardzo duży odsetek kobiet. Ja miałam z utratą włosów w kilka miesięcy po porodzie spory problem. I to zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem. A ponieważ moje ciąże nie były zbytnio oddalone czasowo od siebie, to wypadanie włosów tym bardziej wydawało mi się uciążliwe.

 

Wypadanie włosów po ciąży w wielu przypadkach jest oczywiście sprawą całkowicie naturalną. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety podczas samej ciąży i później już po porodzie. Otóż zwiększona ilość estrogenów wpływa na cykl życia włosa. Podobno w takim przypadku nie jest prawdą, że włosy wypadają bardziej intensywnie niż powinny, ale wręcz przeciwnie, one podczas ciąży z powodu hormonów ciążowych praktycznie przestają wypadać, a następnie wracają do swojego normalnego cyklu życiowego. Jednym słowem to wypadają te włosy, które przez dziewięć miesięcy i tak powinny wypaść, ale nie wypadły dzięki ciąży. W teorii wracamy do punktu wyjścia. W praktyce zauważyłam, co wynika z moich doświadczeń, doświadczeń innych kobiet i opowieści fryzjerek, że wypadanie włosów w niektórych rejonach skóry głowy jest bardziej intensywne niż w innych. Co z kolei może wyglądać nieciekawie.

 

Otóż w moim przypadku, i nie tylko moim, dużo włosów wypadało na linii czoła, tam też później zaczęły intensywnie odrastać i do tej pory mam z nimi mały problem, ale o tym później.

 

Drugą przyczyną wypadania włosów po ciąży może być osłabienie organizmu, wyczerpanie związane z tym, co dopiero co przeszedł organizm, z wiecznym niewyspaniem oraz ogólne przeciążenie spowodowane ciężką pracą, jaką jest opieka nad małym człowiekiem. Nie mamy czasu na spanie, nie mamy czasu na jedzenie;). Nawet, kiedy trochę tego czasu mamy, to już zupełnie wypada nam z głowy myśl, aby wreszcie zadbać o siebie. Zwłaszcza za pierwszym razem często zdarzało mi się, na przykład, jeść śniadanie w formie ciasteczek, które były moim pierwszym posiłkiem i to na dodatek przegryzione na szybko o godzinie 15:00.

 

Kolejną przyczyną może być również stres związany z tą jakże niełatwą i odpowiedzialną pracą. Zwłaszcza kobiety, które zostają mamami po raz pierwszy mogą dotkliwie odczuwać skutki codziennego stresu i odpowiedzialności, jaka na nich spoczęła. Przy kolejnych dzieciach z jednej strony jest trochę łatwiej, a z drugiej odpowiedzialność i ilość obowiązków jest jeszcze większa.

 

 

SPOSOBY WALKI Z WYPADANIEM WŁOSÓW PO CIĄŻY

 

Musimy przede wszystkim wzmocnić włosy, nie narażać ich dodatkowo na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych oraz pobudzić nowe włoski do wzrostu. Jak sobie z tym poradzić? Poniżej przedstawię szereg sposobów, które pomogą w walce z tym nieprzyjemnym problemem. Muszę przyznać, że w moim przypadku bardzo szybko dały bardzo dobre efekty.

 

 

  • wcierki (oleje, zioła, gotowe preparaty) np olej z korzenia łopianu, olejek rycynowy, wcierka z soku z czarnej rzepy, sok z cebuli lub papka z czosnku

W moim przypadku najlepiej sprawdzał się olej z korzenia łopianu (to jest mieszanka olejku i ziół – można go stosować na skórę głowy, jak i na całe włosy). Wcześniej stosowałam olej rycynowy, ale w moim przypadku był on trochę trudniejszy do zmycia (za to świetnie działał na porost rzęs). Równolegle z olejkami możemy robić płukanki (np. z pokrzywy lub skrzypu). Zauważyłam również szybkie efekty przy stosowaniu wcierki z Apteczki Agafii, a dokładnie Aktywnego Ziołowego Serum na porost włosów. Wszystkie tego typu wcierki stymulują wzrost włosów, pobudzają krążenie krwi w skórze, wspomagają regenerację naskórka, wzmacniają cebulki włosów. Trochę delikatniejszy jest tonik Orientany, który stosuję obecnie. Wcierki na początku stosowałam co dwa-trzy dni, na zmiany, czyli raz olej, a raz wcierka ziołowa.

 

 

  • delikatne szampony i pielęgnacja

Aby nie osłabiać dodatkowo włosów i nie przesuszać skóry głowy, dobrym pomysłem jest wyeliminowanie silnych detergentów w szamponach. Także silikony zawarte w środkach do pielęgnacji włosów (maskach, odżywkach), oblepiając włosy mogą zbytnio je obciążać, jeśli nie są odpowiednio zmywane. A obciążone osłabione włosy będą jeszcze bardziej podatne na wypadanie. Więcej informacji na temat składników zawartych w produktach do włosów oraz czego warto unikać, a czego się nie bać, znajdziecie na przykład na blogu Fair Hair Care.

 

 

  • masaż skóry głowy z olejami i olejowanie włosów

Nawet jeśli nie macie zamiaru kupić olejków lub wcierek, które są specjalnie przeznaczone dla osób z problemem wypadających włosów, to tak naprawdę może Wam pomóc masaż skóry głowy z użyciem innych olejów, np tych, których używacie do olejowania włosów. Może być nawet oliwa z oliwek (a ją prawdopodobnie większość osób ma w swojej kuchni). Bowiem już sama czynność masażu skalpu będzie miała niezwykle korzystne działanie, pobudzając włosy do szybszego wzrostu. Najlepsze efekty przyniesie masaż codzienny, ale nawet jeśli będziecie go wykonywać 2-3 razy w tygodniu, to po pewnym czasie zauważycie, że włosy zaczną rosnąć (i odrastać) szybciej. Olejowanie będzie również korzystne. Mimo że nie przyczyni się ono do pojawiania nowych włosków, to na pewno wzmocni te, które jeszcze rosną i będzie zapobiegać ich łamaniu (bo przecież nie jest nam potrzebne dodatkowe przerzedzanie czuprynki).

 

 

  • witaminy na porost włosów (jeśli karmicie piersią, to pamiętajcie aby wszelkie leki lub suplementy diety konsultować z lekarzem, także niektóre zioła mogą mieć skutki uboczne więc na nie też należy uważać)

Ja stosowałam Vitapil Mama i uważam, że świetnie mnie wspomógł w walce z łysieniem ciążowym, ale oczywiście jest wiele doskonałych produktów. Po kuracji zrobiłam przerwę i teraz będę używać czegoś innego. Rezultaty zazwyczaj są widoczne po ok. dwóch-trzech miesiącach stosowania suplementów, ale warto na nie poczekać, bo włoski rosną, jak szalone. Można też dorzucić do naszej kuracji kwasy omega 3, albo pomyśleć o uzupełnianiu ich w diecie.

 

 

  • zioła do picia (na przykład pokrzywa, skrzyp – pamiętajcie jednak, że jeśli suplementujecie te składniki, to też trzeba uważać, aby nie przesadzić, mimo że to zdrowe i naturalne, to niektóre zioła mają bardzo silne działanie)

 

 

  • odpowiednia dieta bogata w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze

Warto pamiętać o tym, aby dieta zawierała produkty pełnoziarniste i kasze bogate w witaminy z grupy B. Żelazo, zawarte na przykład w pietruszce, szpinaku, brokułach jest również bardzo ważne. Dieta powinna zawierać cynk, który znajduje się w jajach i rybach, ale też w roślinach strączkowych i kaszy gryczanej, jeśli nie spożywacie produktów odzwierzęcych. Pamiętajmy też o biotynie w strączkach i orzechach (można na przykład zajadać masło z orzechów laskowych). Oczywiście zdrowa dieta powinna obfitować w surowe owoce i warzywa, a zielone warzywa w dużych ilościach. Zdrowe tłuszcze również są bardzo ważne. Są one odpowiedzialne za prawidłową gospodarkę hormonalną. Dlatego warto sięgać po siemię lniane (które ma szczególnie dobre właściwości dla kobiet) i inne ziarna oraz pestki, różne orzechy i olej lniany.

 

 

  • odpoczynek i relaks (tego ostatniego punktu niestety do tej pory nie potrafię wprowadzić do mojego życia;), ale wierzę, że dałby on jeszcze lepsze rezultaty i marzę o tym, że wkrótce uda mi się mieć ten punkt na stałe w moim planie dnia)

 

 

EFEKTY

Najlepiej i najbardziej efektywne będzie równoległe wprowadzenie planu naprawczego zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W moim przypadku stosowanie większości z wymienionych wyżej sposobów przyniosło efekty dość szybko. Chyba już po około miesiącu wcierek i suplementacji pojawiło się sporo nowych „baby hair”. W następnych tygodniach rosły one coraz gęściej i coraz szybciej, co w pewnym momencie stało się nawet dość uciążliwe. Niezwykle ciężko było bowiem nad tymi nowymi włosami zapanować. Nie wiem, czy to możliwe, ale miałam wrażenie, że młode włoski są grubsze od tych starszych. Nawet teraz te różnej długości nowe włoski nie chcą mi się za bardzo podporządkować i robią sobie na głowie, na co tylko mają ochotę. Nie narzekam jednak na to – najważniejsze, że odrosły.

 

Na głównym zdjęciu do tego wpisu możecie zobaczyć efekt działania wcierek, suplementacji i diety. Specjalnie wybrałam takie zdjęcie na którym włosy latają na wszystkie strony (są spuszone od wilgoci i nie ułożone – chwilę przed tym zdjęciem biegałam i miałam włosy zwinięte pod czapką, do tego w tym czasie były mocno przesuszone), ale wydaje mi się, że na nim dość dobrze widać włoski odstające na wszystkie strony. Niektóre z nich są już na tyle długie, że tworzą pewnego rodzaju grzywkę. Ale cały czas rosną też nowe baby hair. Na zdjęciu widać też, w jak dużej ilości odrastają włoski wokół czoła i na tzw baczkach. Po wielkości odrostu widać też, że rosły bardzo szybko (bo nie miałam jakiejś specjalnie dużej przerwy między farbowaniami) – teraz już rosną trochę wolniej.

Ja włosy niestety zawsze miałam dość rzadkie i cienkie, więc wypadanie włosów po dwóch ciążach pozostawiło moją głowę w dość średnim stanie. Odrastające włosy mam teraz różnej długości, najdłuższe mają już kilka centymetrów. Jednak na całej długości włosy są dość przerzedzone, dlatego dalej intensywnie działam, aby je wzmocnić i pobudzić do szybszego rośnięcia.

 

Jednak, jak widzicie, przy systematycznym działaniu można uzyskać bardzo dobre efekty. Mam nadzieję, że to podniesie na duchu te z Was, które borykają się z problemem wypadania włosów po ciąży i pokaże, że można całkiem dużo zdziałać w niedługim czasie i za pomocą naprawdę prostych sposobów.

 

 

A Wy macie jakieś doświadczenia z wypadaniem włosów? Może znacie jeszcze inne sposoby, dzięki którym możemy pomóc osłabionym wypadającym włosom? Może doradzicie, jak jeszcze można poradzić sobie z tym niekoniecznie tylko pociążowym problemem?